Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Türkbükü Koyu ile Gündoğan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan kent çöplüğü kapatılmasına rağmen tehlike saçıyor. Rehabilitasyon için defalarca girişimde bulunulan çöplükle ilgili hiçbir önlem alınmazken, alanda sürekli yangınlar çıkmakta. Yerleşim yerlerini tehdit eden çöplüğe ilişkin tepki gösteren halk, çöplüğün bir an önce rehabilite edilmesini istiyor.
‘ÇÖP DAĞI PATLADI PATLAYACAK’
Kapatılmasına rağmen çöp dökümünün kaçak yapıldığını ileri süren Bodrum Kent Konseyi Üyesi Nihat Koyuncu, belediyenin çözüm olarak çöplüğün başına bir zabıta memurunu diktiğini söyledi. Ancak yine de çözüm olmadığını ifade eden Koyuncu, “Patladı patlayacak” dediği çöplük için “Her gün maden gibi metan gazı üreten bir dağ” ifadesini kullandı. Çöplüğün yaydığı kokunun yanı sıra her gün bir yangının çıktığını ifade eden Koyuncu, çıkan yangınlara müdahale edildikten sonra yine aynı durumun yaşandığını söyledi. Bölgede bulunan tarihi değerli ağaçların da çıkan yangınlarda yok olduğunu savunan Koyuncu, bölgenin normalde ormanlık alan olarak göründüğünü ancak gelinen noktada ağaç kalmadığını kaydetti.

‘DENİZ SUYUNDA ÖLÇÜM YAPILSIN’

Kış ayları ile birlikte çöpe karışan yağmur sularının denize aktığını belirten Koyuncu, deniz suyunda inceleme yapılması durumunda sağlıksız olduğunun ortaya çıkacağını ileri sürdü. Ölçüm yapılması taleplerinin de kabul edilmediğini belirten Koyuncu, aynı suyun yer altı sularına da karıştığını ifade etti. Çöplükteki atıkların bilinmediğini siyanür atıkları da olabileceğini vurgulayan Koyuncu, herhangi bir inceleme yapılmamasını eleştirdi. 

‘PROJEMİZ VAR’
Çöp sorununa dair projelerinin olduğunu dile getiren Koyuncu, “Yerinde çöpü ayrıştırma projemiz var. Bir de çöpü bertaraf edilmesi aşaması ile ilgili bir proje düşünüyoruz. Şimdi araştırma yapıyoruz. Bodrum buna elverişli. Projeyi yapmadan önce Bodrum’a gidip halka anlatacağız. Bodrum halkı ile beraber bu işi yapacağız. Bu insanlara o projeyi sunduğumuz zaman olumlu tepki alabileceğimizi düşünüyoruz. Proje ile hem belediyeye de katkı sağlayabiliriz. Bu

proje nedir. Evine 3 adet çöp bidonu olacak ya da sitene 3 adet çöp bidonu koyacaksın. Evinde bunu ayrıştırdıktan sonra bunu sitenin içine ayrı ayrı koyacaksın. Kağıt cam ve evsel atıklar için. İş halka düşüyor. Önce idarecilere düşüyor. Yani çözülmeyecek bir durum değil” dedi. Proje için belediye ile görüşme taleplerinin de kabul edilmediğini aktaran Koyuncu, ortada rant olduğu için çözüm geliştirilmediğini söyledi.

(Mezopotamya Ajansı)
Kategoriler: Haberler